Červen 2013

Animefest 2013

13. června 2013 v 15:19 | Tobias |  Fantastično
Budeme předstírat, že není měsíc po conu.

Článek měl být původně publikován na jiném, veřejném webu, proto i tak vypadá. Je to napsané pro civilisty.Animefest 2013
Animefest je největší oficiální akce pro fanoušky japonského anime, mangy, kultury a her. Již tradičně se koná v Brně. Letošní Animefest oslavil desáté narozeniny na Brněnském výstavišti, kam se minulý rok přemístil z kapacitních důvodů. Každý rok na Animefest přijede více a více fanoušků a tak není divu, že prostory kina a dvou konferenčních sálů nestačily.
Program, který probíhá nepřetržitě od pátečního odpoledne až do nedělního poledne nabídl výběr plný přednášek, promítání, worskopů a soutěží, a to v pěti sálech a v rotundě, kde probíhaly největší a nejlepší body programu - například soutěž kostýmů, beseda se zahraničními hosty či zahájení s křestem českého sborníku mangy - Vějíře.
I když letošnímu ročníku počasí nepřálo, nikomu to nezabránilo obléknout si rozmanité kostýmy ze všech možných anime, mang a her, a tak se vedle sebe potulovali postavy ze všech možných anime vesmírů.
A co tedy bylo všechno na letošním Animefestu k vidění? Program začal japonským tradičním dívadlem kjógenu, soutěží FestDance, kde jednotlivci či skupinky měli za úkol zatančit co nejlépe a nejvěrněji na danou hudbu a promítáním soutěžních AMV. Popularitě se těšila přednáška Kam mizí yaoistky, tedy kam mizí obávaný druh dívek na animeconech. Stejně obsazená byla i přednáška o 8-mi bitové herní éře, kde nám Hanz povídal o nejznámějších hrách na Nitnendo NES a o vzniku prvních her na tuhle legendární konzoli. Během toho ve velkém sále probíhalo volné hraní japonských šachů nebo strategické hry Go. Musím uznat, že takto agresivní deskové hry jsem nikdy předtím nehrála. Přes noc se promítalo ve dvou sálech nové i starší anime. Sobota začínala promítáním anime verze Mass Effectu, diskuzí o japonských konzolích - Sega, Nintendo a Sony, a během toho se soutěžící kostýmové soutěže připravovali na výstup před publikem. Ve finále bylo 17 soutěžících, kteří si na svých kostýmech dali opravdu záležet, a zasloužené výtězství a cesta na mezinárodní cosplay soutěž Euorocosplay do Londýna čeká Arashi. Během soboty se také konalo několik turnajů ve hře Shogi a promítalo se anime Berserk, jehož tvůrci byli letošními hosty na Animefestu a s nimiž byla dvouhodinová beseda.
Když se účastníci Animefestu netrápili nad hrami, mohli si posedět v Maido kavárně podle japonského trendu s vynikajícími zákusky, nebo zahrát si hudební hry, kde některé z nich vyžadovali opravdové soustředění, nebo si mohli obejít stánky Arist Alley s nakoupit Lolita módu a překrásné doplńky. Pro ty hladovější nebo pro kulinářské zvědavce Animefest nabídl bistro s Japonskou kuchyní, které měli návštěvníci po cestě ze stánků mezinárodních prodejců, kde se s anime a manga motivy prodávalo opravdu všechno.
Letošní logo Animefestu - dva draky - navrhla a nakreslila Yuffie, kterou můžete znát z recenzí v pořadu Re-play, a objevovalo se snad všude, zejména na tričkách, která byla celé tři dny v prodeji, nebo na plakátech, přívěšcích a diplomech. Animefest má také své dva maskoty, a oba jsme je mohli vidět a vyfotit, pokud totiž neuváděli program, kroužili po areálu a povídali si s fanoušky.
Celkově Animefest působí příjemnou atmosférou, velice barevně a přívětivě ale doprovodný program může omrzit, pokud jedete na Animefest sami, ale na téhle akci není problém najít si nové přátele. Pokud máte rádi anime, mangu a přátelskou atmosféru, určizě vyražte příští rok na Animefest.